fbpx

Jak przyrządzać krewetki?

Jak przyrządzać krewetki

Jak przyrządzać krewetki?

Miękkie, pachnące czosnkiem i cytryną czy przysmażone, twarde, o gumowej strukturze? Sekret dobrze przyrządzonych krewetek tkwi w drobnych, ale istotnych detalach.
Krewetki świeże czy mrożone?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: krewetki świeże mają na pewno lepsze walory smakowe i zapachowe niż „mrożonki”. Niestety, nie każdy ma okazję do zakupu świeżego zestawu tych popularnych owoców morza. Mrożonki spełnią swoje zadanie, o ile pozwolimy im na powolne, stopniowe rozmrażanie. Po rozmrożeniu mięso powinno mieć zdrowy, naturalny kolor, charakterystyczny dla danej odmiany krewetek, czyli np. lekko różowy lub szary.

Jak wygląda zdrowa, świeża krewetka?

Mówiliśmy już o naturalnym odcieniu mięsa. Równie istotny jest zapach, chociaż w tym wypadku będzie trudno opisać „ten prawidłowy”. Znawcy tematu piszą o zapachu „morskim” i świeżym. Niepokoić powinny wszelkie widoczne uszkodzenia, np. pęknięcie pancerza. Wskazówką odnośnie świeżości mięsa mogą być także detale, np. błyszczące lub mętne oczy krewetek.

Opancerzone lub w wersji sauté – jakie krewetki wybrać?

Krewetki „bez skorupek” są z pewnością odrobinę łatwiejsze w przygotowaniu. Idealne dla osób, które po smażeniu nie chcą tracić czasu na obieranie pancerzyka. Z drugiej strony, wersja z pancerzem nie jest tak kłopotliwa, jak się powszechnie uważa. Jeśli krewetki są dobrze podsmażone, wystarczy lekko podważyć pancerz, a mięso samo się oddzieli. 

Pozostając w temacie części jadalnych, główki i ogony krewetek nie są jadalne, ale mogą posłużyć jako baza lub dodatek do aromatycznego bulionu. Należy także pamiętać o umiejętnym usunięciu jelita, czyli cienkiej, szarawej żyłki, którą widać po przepołowieniu ogona. 

Jak prawidłowo smażyć krewetki?

Krótko, sprawnie, do momentu pełnej zmiany koloru mięsa z transparentnego na różowe lub białe. W tym zdaniu możemy właściwie zamknąć kluczowe wskazówki odnośnie smażenia krewetek. 

Średni zalecany czas smażenia obustronnego to ok. 3-4 minuty. Kluczowym momentem jest oczywiście etap pełnego ścięcia białka. Efekt dobrego smażenia rozpoznamy po tym, że mięso będzie wciąż miękkie, ale nie „gumowate”. Niepotrzebnie wydłużone smażenie sprawi, że na naszym talerzu wyląduje twardy, mocno obkurczony „przysmak”. Jeśli chodzi o wybór tłuszczu, krewetki dobrze komponują się zarówno z oliwą, jak i z masłem.

Aromatyczna fuzja – sprawdzone dodatki do krewetek

Fani krewetek nie mają wątpliwości: czosnek i sok z cytryny to obowiązkowe dodatki, które idealnie komponują się z naturalnym zapachem tych owoców morza. Rozmaite aromatyczne wariacje można także uzyskać, doprawiając krewetki:

  • sproszkowaną czerwoną papryką
  • papryczką chilli
  • cebulką
  • kolendrą
  • pietruszką
  • miętą
  • solą morską
  • drobno startym imbirem.

Dobrze przyprawione, aromatyczne krewetki będą idealnym dodatkiem m.in. do makaronów, przystawek na bazie pieczywa oraz dań azjatyckich.

Smacznego!