fbpx

Wielkanocne specjały kulinarne na świecie

Wielkanocne specjały kulinarne na świecie

Jajka faszerowane czy czekoladowe, pokryte prawdziwą skorupką? Chleb na słono czy na słodko? Wielkanoc na świecie zachwyca różnorodnością kulinarnych przysmaków – poznajcie niektóre z nich!

Aromatyczne pieczywo

Obowiązkowy element świątecznego stołu to tradycyjne wypieki. Na polskich stołach zagości chleb żytni, jedzony z odrobiną tartego chrzanu. W większości krajów europejskich wielkanocny chlebek przypomina jednak dobrze nam znaną, słodką chałkę. 

Na niemieckich stołach króluje Osterfladen – słodki, drożdżowy placek udekorowany lukrem i płatkami migdałów. Holenderski, drożdżowy Paasstol jest gęsto nadziany bakaliami, kandyzowanymi wiśniami i marcepanową masą. W australijskim, świątecznym jadłospisie nie zabraknie hot cross buns. Brytyjczycy i Irlandczycy jedzą je tradycyjnie w Wielki Piątek (Good Friday). Małe, słodkie bułeczki, nadziane rodzynkami i suszonymi owocami posiadają charakterystyczny, wielkanocny symbol – biały krzyżyk. 

Królewskie desery

Słodki, grecki chleb tsoureki ma formę zaplatanego wieńca lub gniazda, do którego wkłada się zabarwione na czerwono jajko (symbol śmierci i odrodzenia). Sekretem wypieku jest dodatek aromatycznej żywicy naturalnej (mastiha, „łzy Chios”) i sproszkowanych pestek dzikiej wiśni wonnej (mahleb).

Wyjątkowo oryginalną formę ma włoski przysmak Colomba Pasquale, zwany też Colomba di Pasqua. Bakaliowemu plackowi, nasączonemu likierem migdałowym nadaje się kształt gołębicy w locie.

Mieszkańcy krajów Bliskiego Wschodu częstują rodzinę i znajomych kruchymi ciasteczkami ma’amoul, wypełnionymi mieszanką daktyli i orzeszków pistacjowych. Na fińskich stołach pojawi się z kolei mämmi – deser z melasy, słodu i mąki żytniej, serwowany w małym, tekturowym pudełku (dawniej w foremce z brzozowej kory).

Jajko na słodko i na słono

Kluczowy element świątecznego stołu jest serwowany na wiele sposobów, a niektóre z nich są naprawdę fantazyjne. W najprostszej wersji jajka gotuje się na twardo lub podaje w wersji faszerowanej, opcja ekstra to wersja z kawiorem. Na południu Europy jajko na twardo jest tradycyjnym elementem dekoracyjnych, drożdżowych wypieków.

Casatiello napoletano to włoski, zaplatany chleb, nadziewany salami, kawałkami boczku i sera. Kluczowym elementem tego przysmaku są jajka na twardo w skorupce, ozdobnie „wplecione” w górną część drożdżowego wieńca.

Na wielu świątecznych stołach pojawią się też dekoracyjne jajka czekoladowe. Tradycja szukania jajek ukrytych w domu lub w ogrodzie to stały element wielkanocnych obyczajów w Wielkiej Brytanii i USA.

Smakoszom nietypowych, świątecznych słodyczy polecamy fińskie jajka Mignon, produkowane przez markę Fazer. Ten skandynawski przysmak wyróżnia się nietypową konstrukcją, składająca się z gęstego, nugatowego nadzienia, które umieszcza się w prawdziwej, jajecznej skorupce.

Co z mięsem i rybami?

Na wielkanocnych stołach zdecydowanie króluje pieczywo oraz nabiał. Potrawy mięsne i rybne zdają się być jedynie dodatkiem, choć pojawiają się wyjątki. Wśród tych warto wskazać m.in. pieczeń jagnięcą – obowiązkowe danie na włoskim i norweskim stole (Lammestek) – czy wielkanocną szynkę, królującą w domach amerykańskich. My zachwycamy się żurkiem z białą kiełbasą, Szwedzi będą smakować zapiekankę z ziemniaków, szprotek i cebuli – Janssons frestelse. Na stołach hiszpańskich pojawią się zapewne pikantne, panierowane filety z dorsza, serwowane z czerwoną papryką – czyli soldaditos de Pavia. Ormianie postawią na stole obowiązkowe danie ryżowe z bakaliami.

Ile krajów, tyle tradycji i kulinarnych inspiracji. Być może warto w tym roku wykorzystać je w tegorocznych przygotowaniach do świątecznej uczty?