fbpx

Jak idealnie usmażyć rybę? Praktyczne porady w 7 krokach

Jak idealnie usmażyć rybę?

Jak idealnie usmażyć rybę? Praktyczne porady w 7 krokach

Lekko chrupiąca z zewnątrz, miękka w środku, ale nie przesmażona. Podpowiadamy, jak przygotować idealnie kruche, rybie mięso prosto z patelni. Jakich zasad nie możesz pominąć?

1.  Czyszczenie i osuszanie

Rybę świeżą należy oczyścić i dokładnie umyć, filety mrożone rozmrozić i osuszyć papierowym ręcznikiem. Nadmiar wody – szczególnie w przypadku filetów mrożonych – to podstawowy „szkodnik”, który może wpłynąć na rozpad mięsa w trakcie smażenia.

2. Ryba w panierce – tak czy nie?

Przyznajemy – chrupiącej, zarumienionej panierce trudno się oprzeć. Ciemną stroną chrupkiej skórki jest podatność na głębokie nasycenie tłuszczem. Warto wybrać lżejszą, zdrowszą alternatywę, czyli obtoczenie mięsa rybnego w mące. Dodatkowa możliwość, która wpłynie na delikatność potrawy, to uprzednie wymoczenie filetów w mleku.

3. Jaki olej do smażenia ryb?

Oleje rafinowane o wysokim punkcie dymienia to najbardziej korzystny wybór. Równie dobrym będzie wysokiej jakości oliwa z oliwek. Optymalna temperatura smażenia ryb to ok. 180°C. Ciekawą alternatywą jest smażenie ryb bez tłuszczu, możliwe dzięki patelniom z tzw. powłokami nieprzywierającymi. Plusy? Brak pryskającego oleju i charakterystycznego zapachu.

4. Na jakiej patelni smażyć rybę?

Skuteczne smażenie zapewni patelnia o płaskim, ale grubym dnie, które szybko się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło. Idealnie, jeśli mamy do czynienia z profesjonalną patelnią do ryb, czyli naczyniem o lekko wydłużonym kształcie, który umożliwia smażenie ryby w całości. Taki model patelni, dostępny w ofercie AMT, umożliwia serwowanie rybnego dania w wersji „hot plate”.

5. Czas dodawania przypraw

Mięso ryby należy posolić bezpośrednio przed smażeniem. Jeśli dodasz sól zbyt wcześnie, przyprawa wciągnie część soków. Sok z cytryny można dodawać, gdy mięso jest już gotowe, bezpośrednio przed spożyciem lub przed smażeniem, jeśli zależy Ci na zmianie smaku na bardziej delikatny. Przyprawy – szczególnie zioła prowansalskie – należy dodawać na ostatnim etapie smażenia.

6. Metoda smażenia

Najprostszą metodą na zepsucie rybnego dania jest przesmażenie – mięso stanie się twarde, suche i zupełnie pozbawione soków. W większości przypadków, aby uzyskać optymalny efekt wystarczy kilka (3-6) minut smażenia po obydwu stronach. Przesuwanie, podnoszenie i obracanie mięsa należy ograniczyć do absolutnego minimum. 

7. Idealne kompozycje zapachowe

Cytryna, sól, pieprz czarny i ziołowy, gruboziarnista sól himalajska, estragon, rozmaryn, koperek, majeranek, trawa cytrynowa (do dań zapiekanych) – to najczęściej stosowane rybne przyprawy. W tej kwestii warto hołdować zasadzie „mniej znaczy więcej” i wybierać dodatki, które nie przytłumią naturalnego smaku rybnego mięsa.

Smacznego!