fbpx

Jak zdrowo smażyć? 10 zasad, które musisz znać

Jak zdrowo smażyć

Jak zdrowo smażyć? 10 zasad, które musisz znać

Czy da się smażyć zdrowo? Oczywiście! Poznaj nasz mini-kodeks zasad dobrego, skutecznego i możliwie niskokalorycznego smażenia.

1. Rodzaj patelni ma znaczenie

To dość oczywiste stwierdzenie, ale czy faktycznie respektowane w naszych kuchniach? Oprócz tzw. patelni uniwersalnych warto posiadać przynajmniej 1 model patelni do “zadań specjalnych”, przystosowanej do smażenia w określonych warunkach np. w bardzo wysokiej temperaturze, w tłuszczu głębokim/płytkim lub zupełnie bez tłuszczu. Jesteś fanem barbeque? Zainwestuj w patelnię grillową z wypustkami. Kochasz chińszczyznę i dania azjatyckie? Wyposaż kuchnię w dobry wok. Dzięki patelni specjalistycznej przygotujesz daną potrawę szybciej, tym samym zachowasz jej maksymalne wartości odżywcze i walory smakowe.

2. Powłoka patelni

Nieprzywierająca, nietoksyczna, niezawierająca szkodliwych składników – to cechy, które wymieniamy jednym tchem, gdy myślimy o profesjonalnej powłoce dobrej patelni. W praktyce problem jest dużo bardziej złożony i łączy się m.in. z wyborem odpowiedniego oleju oraz typem używanych akcesoriów kuchennych. Gdy kupujesz patelnię uniwersalną, sprawdź, z czego wykonano jej powłokę, czym należy ją oczyszczać, jaka jest optymalna/dopuszczalna temperatura smażenia. Najlepszym wyborem będzie patelnia z powłoką przystosowaną do smażenia na minimalnej ilości tłuszczu.

3. Olej

O zdrowych i „toksycznych” olejach napisano już właściwie wszystko. Aktualne badania wskazują na konieczność unikania olejów z wysoką zawartością tłuszczów wielonienasyconych, czyli najmniej odpornych na obróbkę termiczną. Z czystym „kulinarnym sumieniem” możemy za to smażyć m.in. na oliwie z oliwek oraz na rafinowanych olejach: rzepakowych (smażenie krótkie), kokosowych (smażenie głębokie) i ryżowych (smażenie w wysokich temperaturach). 

4. Czas smażenia

Im krócej, tym lepiej. Długi proces smażenia to dłuższe nasiąkanie potrawy tłuszczem i ryzyko jej „przesmażenia” lub wręcz przypalenia. Czas smażenia możesz skrócić uprzednim obgotowaniem produktu. Kolejny sprawdzony trik to wysuszenie mięsa ręcznikiem papierowym. Krótszy czas obróbki termicznej uzyskasz wybierając typ patelni, która szybko i równomiernie się nagrzewa – tak jak patelnie AMT 🙂

5. Temperatura smażenia, temperatura dymienia

Jaka jest idealna temperatura smażenia? Doświadczony szef kuchni odpowie: „To zależy”. Innej temperatury wymaga wrzące danie prosto z woka, innej naleśniki z patelni. Bardziej istotną jest tzw. temperatura dymienia, dotycząca właściwości oleju, który wybierzesz do smażenia. Wysoka temperatura dymienia oznacza po prostu dłuższą odporność tłuszczu na rozkład (któremu towarzyszy wydzielanie dymu i utrata wartości odżywczych potrawy). Im wyższy „punkt dymienia”, tym lepiej dla samej potrawy i Twojego zdrowia.

6. Osuszanie produktów

Nawet krótki wstępny proces osuszania mięsa skraca czas smażenia. Danie będzie lepiej zrumienione, a jednocześnie wciąż soczyste. I odwrotnie – nadmiar wody schłodzi powierzchnię patelni, wydłużając proces smażenia. Połączenie wody i rozgrzanego tłuszczu ma też dodatkowy negatywny efekt, czyli pryskanie.

7. Smażenie z trzech stron

Smażenie obustronne – szczególnie steków, pulpetów i grubych filetów rybnych – nie wystarczy. Zamiast standardowego naprzemiennego „przewracania” dania należy je precyzyjnie obsmażyć z trzech stron, uwzględniając boki.

8. Dodawanie przypraw

Czas dodawania przypraw to kwestia mocno dyskusyjna, zależna od indywidualnych upodobań. Niektórzy z upodobaniem intensywnie przyprawiają każdy typ dania przed smażeniem. Inni zwracają uwagę na konieczność dodania soli i przypraw dopiero pod koniec procesu. Warto w tej kwestii zachować elastyczność i dopasować czas przyprawiania do konkretnego typu dania, czyli podążać za przepisem.

9. Mycie patelni 

Ten dość niewdzięczny element kulinarnego procesu jest równie ważny, co sam wybór patelni. Nawet niewielkie ilości przypalonych resztek żywności – szczególnie mięsa – zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia. Ponowne smażenie na tym samym tłuszczu również nie wchodzi w rachubę. Po każdym procesie smażenia naczynie należy dokładnie oczyścić. Większość patelni z nieprzywierającymi powłokami wymaga jedynie użycia odrobiny detergentu i ciepłej wody – dokładnie tak jest w przypadku patelni AMT.

10. Grzechy przeciw zdrowemu smażeniu?

Brak wiedzy o podstawowych zasadach smażenia, nadmiar tłuszczu, smażenie na szybko i „od ręki” – na przypadkowo dobranej patelni, na oleju „uniwersalnym”, z użyciem ostrych akcesoriów kuchennych. Z dań przypalonych, wymagających odkrawania spalonych kawałków mięsa możemy z czystym sumieniem zrezygnować!