fbpx

Jakie rodzaje patelni warto mieć w swojej kuchni?

Jaka patelnia do kuchni?

Jakie rodzaje patelni warto mieć w swojej kuchni?

Solidna patelnia uniwersalna czy specjalistyczny model do określonego typu potraw? Jakie patelnie powinny znaleźć się w bazie domowego szefa kuchni?

„One pan to rule them all”, czyli patelnia uniwersalna

Model patelni wielofunkcyjnej to oczywisty wybór, gdy budujemy kuchenną bazę naczyń. Czym powinna cechować się tzw. patelnia uniwersalna? Naczynie do częstego smażenia ma łączyć komfort użytkowania z oszczędnością energii. Prawidłowo wymodelowana patelnia powinna nagrzewać się szybko i równomiernie, a przy tym możliwie długo utrzymywać optymalną temperaturę. 

Nowoczesna patelnia uniwersalna powinna doskonale radzić sobie ze smażeniem różnego typu potraw – od prostego omletu po krwisty stek. Na „komfort użytkowania” składają się także drobne, ale ważne detale:

– łatwość czyszczenia powierzchni
– ergonomiczny kształt rączki
– wyprofilowane ścianki zapewniające sprawną cyrkulację powietrza
– możliwość mycia w zmywarce
– możliwość czyszczenia z minimalną ilością wody i detergentu.
Kuchenni fachowcy: patelnie specjalistyczne

Nawet najbardziej doświadczony kucharz potrzebuje wsparcia wykwalifikowanego pomocnika. Taką rolę odgrywają patelnie o specjalistycznym przeznaczeniu.

Patelnia do duszenia – para w ruch

Kluczowym wyróżnikiem tego modelu są wyprofilowane, wysokie ścianki. Głęboka patelnia do duszenia zapewnia sprawną cyrkulację pary. Dzięki zamkniętemu obiegowi gorącego powietrza (szczelna pokrywka) duszone danie jest idealnie miękkie i soczyste. Aby zachować maksymalną zawartość składników odżywczych warto wybrać patelnię o grubym dnie, która długo utrzymuje ciepło – takie rozwiązanie znajdziesz m.in. w głębokich patelniach do duszenia AMT.

Patelnia do ryb – udany połów

Nietypowy, owalny kształt to charakterystyczna cecha naczynia przeznaczonego do smażenia ryby. Owalna forma patelni umożliwia smażenie dużych ryb bez potrzeby krojenia lub rozdrabniania mięsa. To dodatkowo podnosi walory smakowe potrawy, a mięso zachowuje więcej naturalnych soków. Musisz przyznać, że smażona ryba najlepiej prezentuje się w całości – szczególnie jako danie w wersji “hot plate”, czyli „prosto z patelni”. 

Patelnia naleśnikowa – aby ciasto nabrało rumieńców

Popularny typ specjalistycznej patelni, który wyróżnia się m.in. płaską powierzchnią z niskimi, wyprofilowanymi ściankami. Używając szerokiej, mocno spłaszczonej patelni naleśnikowej przekonasz się, że przewracanie ciasta może być prawdziwą przyjemnością. Z tą patelnią możesz spokojnie odważyć się na efektowne podrzucanie naleśnika! Preferujesz pulchne naleśniki w stylu amerykańskich pancake’ów? Zainwestuj w model profesjonalnej patelni z okrągłymi wgłębieniami.

WOK – azjatycka precyzja smażenia

W zestawie patelni „do zadań specjalnych” nie może zabraknąć naczynia kochanego przez fanów azjatyckich kulinariów. Tradycyjny wok – czyli głęboka patelnia z wysokimi ściankami – umożliwia błyskawiczne smażenie na mocno rozgrzanym tłuszczu. Nie przepadasz za dużą ilością tłuszczu i chcesz zachować jak najwięcej wartości odżywczych potraw? Wybierz patelnię z opcją smażenia beztłuszczowego, np. model WOK AMT.

Patelnia BBQ – grill z pazurem

Ostatnia z opisanych patelni przyda się fanom mocno wysmażonego steku i dań grillowanych – niekoniecznie mięsnych. Kluczową zaletą dobrej patelni BBQ jest solidne dno z korpusem, który równomiernie rozprowadza energię cieplną i długo ją utrzymuje. Patelnia z grubym dnem pozwala dobrze wysmażyć danie i zachować jego naturalne soki. Nowoczesna patelnia BBQ powinna także umożliwić wygodne smażenie bez oleju lub z minimalną ilością tłuszczu.

Który z opisanych modeli patelni przyda się w Twoim domu?