fbpx

Świąteczne zakupy do kuchni: jak je zaplanować, żeby uniknąć gonitwy po sklepach?

Świąteczne zakupy do kuchni

Świąteczne zakupy do kuchni: jak je zaplanować, żeby uniknąć gonitwy po sklepach?

Planowanie, lista zakupów, a na koniec gorączkowy pośpiech – jak uniknąć typowej przedświątecznej gonitwy? Oto kilka prostych porad na możliwie bezstresowe świąteczne gotowanie. Czy potrafisz je wszystkie wdrożyć?

Nie daj się porwać gorączce impulsywnych zakupów – planuj i działaj jak doświadczony szef kuchni! Przedstawiamy nasz mini-poradnik: 6 kroków do bezstresowych, kuchennych przygotowań przedświątecznych. 

1. Bazowe zakupy kulinarne wykonaj jak najwcześniej

Porada banalna? Tak, ale przyznaj – ile razy okazało się, że w trakcie przygotowania potraw zabrakło Ci popularnej przyprawy lub aromatu do ciasta, który okazał się niezbędny? Na wczesnej, przedświątecznej liście zakupowej uwzględnij m.in.:

·         bazowe przyprawy: goździki, imbir, liść laurowy, kurkumę, przyprawy do piernika

·         sodę, kwasek cytrynowy i proszek do pieczenia

·         kompletny zestaw aromatów do ciast

·         budynie, galaretki, polewy

·         różne rodzaje mąki

·         miód

·         cukier biały i brązowy.

Ogranicz do minimum listę produktów, które będziesz kupować w ostatnim tygodniu przedświątecznym. Do tej kategorii wpadną przede wszystkim owoce, wędliny i świeże ryby.

2. Upewnij się, że posiadasz odpowiednie naczynia i akcesoria

Okres okołoświąteczny nie jest najlepszym czasem na dokupywanie bazowych naczyń – wyjątkiem są zakupy na prezent! Zanim zaplanujesz długą listę kulinarnych przysmaków, upewnij się, że w Twojej kuchni nie brakuje:

·         rondelków do mieszania sosów i polew

·         solidnej patelni z powłoką nieprzywierającą – może to czas, by pomyśleć o profesjonalnej patelni do smażenia ryb?

·         dużego naczynia do potraw jednogarnkowych, np. świątecznego gulaszu

·         foremek do pierników

·         brytfanny do wypieków

·         akcesoriów: szpatułki, trzepaczki i pędzelka do nakładania glazury.

3. Przygotuj wcześniej półprodukty

Wygospodaruj czas na wcześniejsze przygotowanie półproduktów do wybranych potraw. W tej kategorii znajdą się m.in. różnego typu farsze. Możesz pójść o krok dalej, czyli przygotować i zamrozić wybrane potrawy: uszka, smażone grzyby, pierogi.

4. Skorzystaj z opcji zakupów online

Kolejna dość oczywista porada, która oszczędzi Ci przedświątecznej gonitwy. Nie każdy z nas jest fanem zakupów „na ostatnią chwilę” i korków w drodze do galerii handlowych. Jeśli lista zakupów jest kompletna, sprawdź, gdzie możesz łatwo nabyć kulinarne produkty i akcesoria. Dodatkowy plus? Być może uda Ci się skorzystać z sezonowych promocji!

5. Podziel się obowiązkami

Bądź asertywnym szefem własnej kuchni! Jeśli czujesz, że ilość kulinarnych obowiązków Cię przerasta, zaproś do pomocy domowników. Przygotowujesz rodzinną Wigilię? Dziel obowiązki na możliwie wczesnym etapie, niekoniecznie w ostatnim tygodniu przedświątecznym.

6. Zaproś do kuchni sprawdzonych pomocników

Gdy już wejdziesz w tryb intensywnych przygotowań, nie zapominaj o Twoich zaufanych pomocnikach kuchennych: pod ręką zawsze warto mieć dobrą patelnię, garnki z powłoką nieprzywierającą i pojemne brytfanny do wypieków. W tej kategorii zdecydowanie polecamy Ci nasze naczynia. Wszystkie produkty z asortymentu AMT przeszły “test sprawności” w kuchniach restauracyjnych. Jesteśmy pewni, że przejdą też próbę świątecznego gotowania w Twojej kuchni!