fbpx

Zero waste w kuchni: co zrobić, żeby nie marnować jedzenia?

Zero waste w kuchni: co zrobić, żeby nie marnować jedzenia?

Zero waste w kuchni: co zrobić, żeby nie marnować jedzenia?

Nowoczesne podejście do kulinariów to nie tylko eksperymenty ze smakiem, ale też rozwiązania proekologiczne. Jak wdrożyć filozofię zero waste w domowej kuchni? Czy oprócz marnowania jedzenia powinniśmy także myśleć o marnowaniu… wody?

O ekologii mówimy coraz częściej w kontekście naszych domowych praktyk – także kulinarnych. Mamy coraz większą społeczną świadomość na temat marnowania żywności, a na co dzień staramy się kreatywnie wykorzystywać resztki produktów i półproduktów. Z roku na rok zauważamy także, że opcja „zero waste” coraz częściej odnosi się do ograniczania nadmiernego zużycia wody. Podążanie taką – jak najbardziej słuszną – ścieżką widać także w wyborach konsumenckich. Mówiąc krótko: widzimy, że proekologiczne rozwiązania w kuchni są nie tylko korzystne dla środowiska, ale także opłacalne.

W jakich daniach wykorzystasz resztki żywności?

Zacznijmy od podstaw. Na początek nieco oczywisty, ale pomocny spis popularnych dań, w których możesz wykorzystać pozostałości po obiedzie, lunchu czy kolacji:

  • dania jednogarnkowe – wykorzystasz w nich resztki mięsne i warzywne
  • sałaty i sałatki – warzywa, niektóre skórki owocowe i warzywne, nać, korzenie warzyw i ziół, pestki
  • omlety – resztki mięs i wędlin
  • proste zapiekanki – pozostałości po obiedzie, np. gotowane ziemniaki
  • pizza – topping „zero waste” z wykorzystaniem resztek warzywnych (szczególnie pomidorowych), grzybowych, mięsnych i serów
  • dania makaronowe
  • dania ryżowe
  • zupy kremowe – najprostsza z metod wykorzystania resztek warzyw
  • kompoty, musy, marmolady – nieco czasochłonna, ale smaczna metoda na wykorzystanie resztek owocowych.
Gdy nadmiar jest problemem

Mrożenie półproduktów i gotowych potraw to najprostsza i jedna z najchętniej stosowanych metod zero waste. Porcjuj i gotuj „z głową”. Zadbaj o to, aby w domowym zamrażalniku zabezpieczyć miejsce na dodatkową, „awaryjną mrożonkę”. Segreguj i wyraźnie oznacz produkty przechowywane w lodówce pod kątem przydatności do spożycia. Te najbardziej „pilne” możesz umieścić np. razem na jednej półce lub w specjalnie opisanym, dużym pojemniku. Stwórz własny system oznaczania produktów przechowywanych w lodówce. Kolorowe naklejki? Zestaw szczelnych pojemników? Woreczki z miejscem na wpisanie daty zakupu? Rozwiązanie ma być proste i skuteczne.

Naczynia AMT – wsparcie idei zero waste w kuchni

Jako producent naczyń dla kulinarnych mistrzów udowadniamy, że podejście pro-eko nie jest jedynie pustym frazesem. Wybieramy rozwiązania proste, innowacyjne i skuteczne. Dobre zarówno dla użytkownika, jak i dla naszej planety:

Nasz pomysł na zero waste?

– Do tworzenia naczyń wykorzystujemy aluminium pozyskiwane z recyklingu
– Aluminiowy korpus zapewnia szybkie nagrzewanie powierzchni naczynia i zachowanie temperatury nawet po wyłączeniu kuchenki – dzięki temu oszczędzasz energię (gaz, prąd)
– Zastosowanie nieprzywierającej powłoki Lotan® pozwala na smażenie bez oleju, a także zmywanie naczyń – w tym patelni! – minimalną ilością wody i detergentu lub ich przetarcie papierowym ręcznikiem
– Opcja gotowania bez dodatku wody: w parowarach AMT dania „gotują się” w naturalnych sokach warzywnych, mięsnych i owocowych z wykorzystaniem zamkniętego obiegu pary.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz, jak dbamy o Ziemię

ZOSTAW KOMENTARZ